Gościem "Świata 4.0" była Magdalena Milert, absolwentka Politechniki Śląskiej na kierunku architektura i urbanistyka, która prowadzi blog o tematyce urbanistycznej PIEING.cafe. W rozmowie z Piotrem Firanem przedstawiła swój punkt widzenia na rozwój miast w przyszłości.
32:06 CZWORKA Świat 4.0 - Magdalena Milert (mp3) 2024_09_18-16-21-04.mp3 Magdalena Milert prowadzi blog PIEING.cafe, na antenie Czwórki opowiedziała o swojej wizji przyszłości miast (Świat 4.0/Czwórka)
- Jako architektka ślubowałam, że będę służyć ludziom, i publikuję materiały promujące zielony rozwój miast, bo taka moja praca się należy społeczeństwu za to, że otrzymałam edukację architektoniczną - mówi Magdalena Milert o tym, dlaczego zdecydowała się na prowadzenie bloga o takiej tematyce.
Przyszłość miast
Przez zmiany klimatyczne trzeba wprowadzać nowe sposoby radzenia sobie z klimatem. W niektórych miejscach na świecie już za parę lat życie będzie wyglądać zupełnie inaczej. - W przyszłości będą takie miasta, w których życie nie będzie możliwe przez zmiany klimatyczne, albo będzie możliwe tylko dla najbogatszych, a wszystkie inne miasta będziemy musieli adaptować do nowych warunków, żebyśmy się w nich nie ugotowali albo żeby nie dotknęły nas powodzie - mówi architektka. - Głównym problemem miast jest za mała ilość obszarów zielonych i zabetonowywanie każdego wolnego miejsca nawet na nowych osiedlach. Nie pozwalamy naturze żyć swoim życiem.
Zmiany w miastach
W obliczu takiej sytuacji trzeba zastanowić się, jakie zmiany wprowadzać, żeby żyło się w miastach jak najlepiej. - Istotnymi zmianami w przestrzeniach miejskich powinny być przywracanie zieleni i zmiana prawa budowlanego, żeby budynki były bardziej efektywne pod względem energetycznym - radzi gościni Czwórki. - Miasto jest takim organizmem, które się ciągle zmienia pod wpływem tego, co się dzieje wokół nas, a my powoli zaczynamy dostrzegać to, jaki wpływ ma budowa miasta na to, jak się czujemy - tłumaczy.
Zobacz też:
Przeciwdziałanie powodziom
W ostatnich dniach Polska została mocno dotknięta przez zmiany klimatyczne. Południowo-zachodnia część Polski nadal zmaga się z powodziami, przez brak odpowiedniego myślenia o zagospodarowaniu przestrzeni. - Warto zauważyć, że mimo powodzi w południowo-zachodniej części kraju, to nadal mamy suszę na wschodzie Polski, co dowodzi, że my zupełnie nie umiemy zarządzać wodą - zaznacza Magdalena Milert.
- W Holandii pozwalają wodzie w naturalny sposób się rozlewać i w ten sposób spłaszczają fale powodziowe, pozwolili też na to, żeby ekosystem sam działał przeciwpowodziowo, poprzez dobór odpowiedniej roślinności - opowiada blogerka. - U nas stosuje się utwardzanie krawędzi koryta rzecznego, a jest możliwość wzmocnienia go siecią korzeni określonych gatunków roślin, które są dostosowane do mikroklimatu w danym miejscu.
Problemy zarządzania
Pojawia się jedno pytanie - co stoi na drodze właściwym zmianom? - Problemem w odpowiednim rozwoju miast jest to, że interes kadencyjny polityków jest przedkładany nad dobro publiczne, przez co wiele decyzji dotyczących zmian w podejściu do planowania przestrzeni miejskiej jest krótkowzrocznych - odpowiada założycielka PIEING.cafe.
***
Tytuł audycji: Świat 4.0
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Magdalena Milert (PIEING)
Data emisji: 18.09.2024
Godzina emisji: 16.10
gV/wmkor